חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
opening times
ראשון - חמישי

8:00-20:00

pin 3
כל הארץ

אספקה והתקנה לכל חלקי הארץ

הרחקת יונים והתקנת מוצרים להרחקת יונים

הרחקת יונים חשמלית: מתי זה כדאי?

הרחקת יונים חשמלית: פתרון אפשרי, אבל לא הבחירה הראשונה

באופן לא מפתיע, גם בתחום הרחקת יונים תמצאו כמה פתרונות המבוססים על מערכות חשמליות שונות. אבל האם זו תהיה הבחירה הראשונה? ממש לא בטוח! המדובר הוא במערכת הרחקת יונים חשמלית. המערכת מורכבת מספק חשמל, משוקר חשמלי ומכבלים מיוחדים, המעבירים זרם חשמלי. השוקר גורם ליונה כאבים ומרחיק אותה מהמקום, לעיתים לטווח ארוך באופן יחסי.

יתרונות הרחקת יונים חשמלית

הרחקת יונים באמצעות שוקר חשמלי מחזיקה בכמה יתרונות. הראשון שבהם הוא שמדובר בפתרון שמתאים בשורה ארוכה של מצבים, כולל כאלה בהם מוצרים אחרים למטרת הרחקה- דוגמת רשתות יונים, דוקרנים ואחרים – אינם מתאימים, או מוכיחים עצמם כלא יעילים במקרה נתון. בנוסף המערכת ניתנת ליישום על גבי שורה ארוכה של משטחים, מבנים ותנאים. יעילות המערכת עשויה להיות גבוהה, ובכך לקרב אתכם לעבר התמודדות עם הבעיה.

השאלה העיקרית שבוודאי עולה אצלכם היא האם מדובר בצורת הרחקת "הומנית", מכיוון שהגישה שלנו ב"עופי יונה" היא שיש לבצע הרחקה בצורה הידידותית ונטולת הכאב והנזקים ביותר האפשרית. ניתן לציין לחיוב כי הרחקת יונים חשמלית שהיא אינה גורמת לנזק, אולם מסבה כאבים בדרגת עוצמה שיכולה עם זאת להספיק כדי לגרש את היונה. עדיין מדובר כאן בכאבים, להבדיל מחלק גדול מהפתרונות המקובלים למטרת גירוש וסילוק. בנוסף לשימוש בשוקר חשמלי אין כיום תדמית חיובית ביותר בעיניי הציבור, בין השאר עקב העובדה שבשנים האחרונות נחשפו מספר מקרים בהם שוקר חשמלי היה חלק ממקרי פגיעה בבעלי חיים (למשל, המקרה של "אדום אדום" מ-2018).

פס חשמל להרחקת יונים – איך זה עובד?

יונים הינן ציפורים שאינן מסוגלות לעוף ברציפות זמן רב מידי. בפועל רוב היום הן מחפשות לעצמן מקום לקנן בו ולטפל צאצאים החדשים, בעוד הזכרים מחפשים אחר מקורות מזון. משמעות הדבר בנוגע לתהליך ההרחקה היא שאם נצליח לגרום ליונים אי נוחות בסביבה המועמדת עבורן למחיה, נצליח לגרש אותן למקום אחר. הרחקת יונים חשמלית מהווה אחד הפתרונות היותר יעילים לשם כך. כיצד הדבר מתבצע? באמצעות פס חשמל להרחקת יונים אשר מהווה מעין מערכת חשמלית במתח נמוך שבתוכה נסגר מעגל כאשר נוגעים בה.

כך, כאשר היונים דורכות על פס החשמל הן חשות זרם חשמלי רגעי, שגורם להן לכאב מינימלי והן מחפשות לעצמן מקום אחר להתיישב בו. פס החשמל כמעט ואינו צורך אנרגיה וניתן להתקין  אותו במגוון רחב של אתרי נחיתה וקינון היונים. התקנת פס החשמל פשוטה מאוד וניתן להשתמש באורכים שונים וליצור הסתעפויות שונות לפי הצורך. 

הרחקת יונים חשמלית או רשת– מה עדיף?

הרחקת יונים באמצעות פס חשמל מהווה פתרון רק כשאין ברירה. אומנם גם רשתות נחשבות לפתרון די יעיל ונהוג להתקין אותן סביב פתחים וגומחות כגון מסתור הכביסה, אך לא תמיד תנאי המבנה מאפשרים זאת ויש לבחור באמצעים אחרים, דוגמת הרחקת יונים חשמלית. בכל מקרה, חשוב לנו מאוד לציין שלא מדובר בשיטה שמסוגלת להרוג את היונים או ציפורים אחרות וזאת לעומת רשתות שבהחלט עשויות לגרום ללכידת הציפורים, שמסתבכות בתוך האריגים ומתות בייסורים תוך ניסיונות הולכים ושבים להימלט. 

מבחינת יעילות הרחקת יונים חשמלית לעומת רשתות, יש שטוענים כי ציפורים מסוגלות לתקשר אלו עם אלו, להתריע מפני סכנה אפשרית ולמעשה לסמן את האזור כמקום עוין עבורן. כך שכאשר תתחילו להשתמש במערכת זו תראו שסביבת המבנה שלכם לפתע הופכת להיות דלה בציפורים ויונים וכי רכישת הפס החשמלי בהחלט שווה את הכסף שלכם. 

למי זה מתאים?

יש להדגיש שלמרות יתרונות הרחקת יונים באמצעות שוקר חשמלי, זוהי לרוב תהיה אחת הבחירות האחרונות בבואנו להרחיק מאיתנו את מטרד היונים. התקנת מערכת לצורך הרחקה מומלצת רק במקרים יוצאי דופן, כגון אנדרטאות ופסלים בהם אין גישה לבני אדם. בגלל הסכנה שבמערכת זו, אנו מספקים אותה רק במקרים מיוחדים בהם נראה שאין פיתרון אחר, ולאחר בדיקה מקיפה של המבנה.

הרחקת יונים חשמלית מחיר – תלוי בגורמים רבים

עבור הרחקת יונים חשמלית מחיר של החל מ-100 שקל למטר פס הוא הממוצע. יחד עם זאת, חשוב שתדעו שהמחיר יכול להיות גבוה יותר כתלות במספר גורמים:

  • תנאי ההתקנה – למשל, עבודה בגובה מחייבת היערכות מתאימה ונחשבת למורכבת יותר ולכן יקרה יותר.
  • הכנות – המערכת דורשת חיבור לשקע חשמל רגיל, מה שלעיתים לא נמצא קרוב ולכן נדרשת התקנה והתאמה מיוחדת שמעלה את המחיר.
  • שילוב – לעיתים נדרש שילוב בין מספר אמצעים להרחקה (פס דריכה חשמלי, רשתות, דוקרנים ועוד). עבור משימות מורכבות אלו ייגבה מחיר גבוה יותר.
  • איכות – מערכות חשמליות איכותיות עמידות לאורך שנים רבות ואינן מושפעות ממזג האוויר. הן מסוגלות לפעול בשמש, בגשם ואפילו בשלג ללא כל בעיה. כמובן שמערכות כאלה תהיינה יקרות יותר.

אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר, לקבל מאיתנו ייעוץ ראשוני ולהבין מהן הדרכים האידיאליות עבורכם בשביל הרחקת יונים חשמלית או בצורה אחרת על מנת להפסיק את מטרד היונים. אנו מציעים שירותים מגוון שירותים ברמה המקצועית הגבוהה ביותר, ובין השירותים שאנו מציעים תוכלו למצוא תיקון גגות רעפים בירושלים.

הרחקת יונים חשמלית- שאלות ותשובות

מתי הרחקת יונים חשמלית היא דבר מתאים?

הרחקה בשיטה זו ניתנת לביצוע באמצעות מספר שיטות, ביניהן רשתות, דוקרנים, דחלילי עורבים וכמו כן, באמצעות מרחיק יונים חשמלי. השיטה החשמלית מבוצעת רק כאשר לא ניתן להשתמש באפשרויות האחרות שהוזכרו. בפועל, ניתן להשתמש בפסי דריכה חשמליים להרחקת יונים במקומות רגישים כגון בסביבת פסלים ואנדרטאות, קורות ועמודים, שלטי חוצות, מעקות, חלונות ועוד. בתעשייה ניתן למצוא אותם גם בגגות מחורצים וזאת על מנת למנוע מהיונים להטיל את הצואה שלהן על פסי הייצור, חומרי גלם או אלמנטים מאוחסנים. במבני מגורים הרחקת יונים חשמלית מונעת לחלוטין את הסיכוי שלהן להתיישב על הגג, במיוחד בגגות רעפים משופעים, שבהם לא ניתן להתקין דוקרנים.

מהם היתרונות של הרחקת יונים חשמלית?

ישנם מספר יתרונות בשביל הרחקת יונים חשמלית:

  • השיטה החשמלית מרחיקה את היונים מהמקום במהירות רבה והן גם יודעות להזהיר את שאר היונים מלהגיע למקום מעתה והלאה.
  • הרחקה למעשה מטפלת במקביל בכל סוגי הציפורים באשר הם, לרבות עורבים, מיינה מצויה ודרורים.
  • ניתן להציב את פסי הדריכה החשמליים במגוון רחב של מרחבים, לרבות במקומות צרים מאוד שבהם לא ניתן להשתמש בשום שיטה אחרת.
  • פסי הדריכה החשמליים יציבים לאורך זמן, מוצמדים למשטח ולא ינועו ממנו גם במזגי אוויר קשים של גשם ושלג חזקים. הם גם עמידים בתנאי חשיפה ישירה לקרני השמש.
  • ההתקנה של פסי הדריכה החשמליים מאוד פשוטה ומהירה ואף ניתן לצמצם או להרחיב את המערכת בהתאם לצורך.

כיצד מרחיקים יונים באמצעות חשמל?

הרחקה בעזרת חשמל נשענת על העובדה שיונים, שידועות כציפורים שאינן מבלות את רוב יומן בתעופה, יתרחקו ממקום שאינו נעים עבורן מבחינת מדרך, קינון והעמדת צאצאים. המערכת כוללת פסי דריכה בצורת רצועות ברוחב של כ-40 ס"מ לערך, שמוצמדות למשטח שתחתן בהדבקה או הברגה. הרצועות מוליכות חשמל ומחוברות לרשת החשמל של המבנה (או למצבר כאשר רשת חשמל אינה זמינה במקום). כאשר היונים נוגעות בפס הדריכה, נסגר המעגל החשמלי והן חשות בכאב רגעי ביותר, אך כזה שמבריח אותן אחת ולתמיד. יונה שנגעה פעם אחת בפס החשמלי לא תשוב וכמו כן, נדמה שיונים מסוגלות "להפיץ את השמועה" בקרב האחרות, כך שבאופן מיידי המקום הופך להיות סטרילי מיונים.

כמה עולה הרחקת יונים חשמלית?

הרחקת יונים חשמלית הינה פתרון קבוע שמחזיק לאורך זמן שנים רבות ללא צרכי תחזוקה כלשהם. העלות נעה סביב 100 שקלים לכל מטר פס דריכה חשמלי, כולל התקנה כמובן. העלות המדויקת נקבעת על פי מספר גורמים, ביניהם תנאי ההתקנה (עבודה בגובה, גגות משופעים, גישה לא נוחה למקום ההתקנה), האם יש צורך בהכנת תשתיות לצרכי ההתקנה (כגון חיבור לחשמל), האורך הכולל של פסי הדריכה הנדרשים ואיכות פסי הדריכה. אנחנו ממליצים לא להתפשר על איכות המרחיקים החשמליים, בשביל שתהיה זו רכישה חד פעמית בלבד ולא מעבר. כמובן שנדרש גורם מקצועי שיבצע את ההתקנה בצורה הנכונה, תוך הצבת הפסים החשמליים במקומות אסטרטגיים שימנעו מהיונים לשוב להטריד, להפריע וללכלך.

להלן הסבר של כל המנגנונים:

הרחקת יונים חשמליתרשתות נגד יוניםדוקרנים
מנגנון פעולת ההרחקה ויתרונוהשיטה גורמת לחוסר נוחות עבור היונים להתקבע במקום ולקנן. היונים מורחקות בעקבות זרם חשמלי שגורם להן לכאב רגעי ביותר בעת המגע בפסי הדריכה. היתרון – פעולת הרחקה מהירה ביותר.הרשתות אינן מאפשרות ליונים לעבור דרכן. היתרון – מניעה מהיונים להגיע למבנה מלכתחילה.כמו במקרה של הרחקת יונים חשמלית, דוקרנים הינם רוטטים במגע עימם וגם בעקבות תנועתם ברוח ולמעשה הופכים להיות מקום בלתי נסבל עבורן. היתרון – פתרון זול ויעיל להרחקת יונים.
מתי משתמשים?משתמשים בשיטה זו רק כאשר לא ניתן להשתמש בשיטות האחרות – בסביבת פסלים ואנדרטאות, מעקות או אדני חלונות צרים שאינם מתאימים לדוקרנים, מעל גגות עם פתחים של מחסנים לוגיסטיים ועוד.זוהי השיטה הנפוצה ביותר, שבה ניתן להשתמש בכל מקום בו ניתן למתוח את הרשת בין שני קירות – מרפסות שמש, מסתורי כביסה, יחידות חיצונית של מזגנים או כוורות מזגנים וכו'.בדוקרנים משתמשים כאשר לא ניתן להשתמש ברשתות נגד יונים אך עדיין קיים די מקום שאינו מצריך התקנת מרחיק יונים חשמלי. לדוגמא – אדני חלון רחבים מספיק, גגות שטוחים ומרפסות.
גורמים שקובעים את העלותבעיקר מטראז' פסי הדריכה, נוכחות או היעדר תשתיות חשמל ואיכות המוצר.סוג הרשת (עובי הסיבים, סוג הסיבים), שטח הכיסוי ומורכבות העבודה.איכות הדוקרנים (פלסטיק, נירוסטה), מורכבות העבודה, סך כל הדוקרנים להתקנה.
תוכן עניינים
יצירת קשר