חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
opening times
ראשון - חמישי

8:00-20:00

pin 3
כל הארץ

אספקה והתקנה לכל חלקי הארץ

הרחקת יונים והתקנת מוצרים להרחקת יונים

מיתוסים נפוצים בהרחקה

יונים הן מטרד מוכר ונפוץ במרחבים עירוניים רבים ברחבי העולם. נוכחותן ההולכת וגדלה בסביבת מגורים ועסקים גורמת למגוון בעיות, החל מלכלוך ורעש וכלה בסיכונים בריאותיים למאכלסי המבנים. על כן, הרצון העז של תושבים ובעלי עסקים להיפטר ממטרד זה אחת ולתמיד הוא מובן ומוצדק. עם זאת, סביב נושא ההרחקה רווחות לא מעט אמונות שגויות ופתרונות מפוקפקים, שחשוב להפריך אותם כדי להימנע ממאמצים מיותרים, בזבוז משאבים ואכזבה מתוצאות לא יעילות.

מיתוס מספר 1: צלילים חזקים

אחד המיתוסים הנפוצים ביותר הוא שצלילים חזקים ומפחידים, כמו רעשי יריות, כפיים, זיקוקים או גלי אולטרסאונד בתדירויות גבוהות, מסוגלים לגרש את היונים מאתר מסוים באופן קבוע ולתמיד. האמונה הרווחת היא שהצלילים המפחידים יגרמו ליונים לתפוס את המקום כמסוכן ובלתי אטרקטיבי, ולמצוא מקומות חלופיים. למרות שקולות רמים ופתאומיים אכן עשויים להבהיל את היונים ולהבריח אותן מהמקום בטווח המיידי, המציאות מלמדת שהן לרוב מתרגלות לרעשים הללו בתוך זמן קצר יחסית ושבות לאכלס את המבנה בו שהו קודם לכן. יתר על כן, גירוש זמני כזה עלול לגרום ליונים פשוט לעבור למבנה סמוך, ובכך רק להעביר את הבעיה אל השכנים מבלי לפתור אותה באמת.

מיתוס מספר 2: דמויות מאיימות מרתיעות יונים

דימויים חזותיים מאיימים, כמו בובות בצורת טורפים טבעיים של יונים (בעיקר ינשופים או דורסים), הם פתרון פופולרי נוסף בשביל הרחקת יונים שרבים נוטים לראות בו, בטעות, אמצעי יעיל להרחקה ארוכת טווח. התפיסה הרווחת היא שדמויות המדמות אויבים של יונים ישדרו להן מסר של סכנה מתמדת וירתיעו אותן מלהתקרב ולהתמקם במקום. הניסיון בפועל מראה שיונים אמנם עשויות להירתע מדמויות כאלה בהתחלה, אך תוך פרק זמן קצר הן לומדות להכיר שאין סכנה אמיתית בדמויות הפלסטיק הדוממות, ואינן נמנעות מלנחות, לקנן ואף להשליך את צרכיהן עליהן ממש.

מיתוס מספר 3: חומרים דוחים מונעים שהייה של יונים

מיתוס שכיח נוסף מתייחס ליכולתם של חומרים בעלי ריח חריף או מרקם לא נעים למנוע מיונים לשהות במקומות בהם פוזרו או נמרחו. רבים מאמינים שפיזור נדיב של תבלינים חריפים כמו פלפל שחור או אבקת צ'ילי, או מריחת משטחים בג'ל דביק, יהפכו את הסביבה הקרובה לבלתי נסבלת ליונים ויגרמו להן להימנע ממנה. אך אמונה זו מתעלמת מהעובדה המוכחת שיונים מסוגלות להסתגל גם לתנאים שנראים על פניו כבלתי נוחים להן, ובלבד שימצאו בקרבת מקום פינה מוגנת דיה לקינון ונגישות סבירה למקורות מזון ומים להם הן זקוקות. יתרה מכך, חומרים דוחים נוטים להתפוגג או להישטף עם הזמן ודורשים חידוש תכוף, מה שהופך אותם לפתרון יקר ובזבזני.

מיתוס מספר 4: האכלה מבוקרת פותרת את הבעיה

עוד טעות נפוצה נוגעת לאפשרות לווסת את התנהגות היונים באמצעות האכלה מכוונת שלהן במקום מרוחק, מתוך מחשבה שהדבר ימשוך אותן לשם ויפתור את הבעיה במוקד המקורי בו הן מהוות מטרד. חסידי רעיון זה סבורים שאם יציעו ליונים מזון בשפע באתר אחר, עדיף בשולי העיר הרחק ממבנים, הן יעדיפו להתרכז סביב אזורי ההאכלה ויפסיקו להציק במקומות המיושבים. אולם, המציאות מוכיחה את ההיפך הגמור – לא רק שהאכלה סדירה אינה מרחיקה את היונים מאזורי המחיה העירוניים, אלא שהיא מעודדת התרבות מוגברת שלהן ומושכת לאזור ההאכלה לא רק את היונים שכבר נמצאות בעיר, אלא גם יונים רבות נוספות משכונות וערים סמוכות. התוצאה היא הכפלה ואף הכפלה של אוכלוסיית היונים באזור כולו, והנצחה של התופעה לטווח ארוך.

מיתוס מספר 5: ריסוס כימי

הנחה מוטעית אחרונה שראוי להפריך נוגעת לשימוש בחומרים כימיים חריפים שיש לרסס או למרוח על משטחים כדי למנוע מיונים לנחות או לשבת עליהם. יש הסבורים שהתזה של דבקים, ג'לים או תרכיבים כימיים מגרים תהפוך את פני השטח לדוחים ובלתי אפשריים לשהייה עבור היונים ותמנע מהן להשתמש במבנים ובמתקנים למטרות קינון או הטלת לשלשת. אולם, מעבר לעובדה ששיטות כאלו הן בעייתיות מאד מבחינה אקולוגית, בשל פגיעתן האפשרית בסביבה ובבריאות בני האדם ובעלי החיים האחרים החשופים להן, הרי שגם יעילותן לטווח הארוך מוטלת בספק רב, היות ויונים עשויות להתרגל גם לחומרים מגרים או פשוט לשנות מעט את תנוחת הישיבה שלהן על המשטחים כך שלא יבואו איתם במגע לאורך זמן. בנוסף, אמצעים כאלה דורשים יישום חוזר ונשנה ומהווים סכנה לפגיעה בשלמות המבנה ובאיכות חומרי הגמר והציפוי שלו.

הפתרון האפקטיבי – גישה מקצועית למניעת גישה פיזית

כפי שניתן לראות, פתרונות "עממיים" לביצוע הרחקת יונים מהמרפסת מבוססים לרוב על אמונות מוטעות ועל הנחות בלתי מבוססות לגבי התנהגותן וצרכיהן של היונים, וככאלה הם נידונים לכישלון בטווח הבינוני והארוך. לעומתם, גישות הרחקה מקצועיות נשענות על היכרות מעמיקה עם הביולוגיה והאקולוגיה של היונים, ומתמקדות בנקודת התורפה המשמעותית ביותר שלהן: הצורך במשטחים אופקיים מוגנים לצורך נחיתה, לינה וקינון. בהתאם לכך, שיטות העבודה המתקדמות כיום מתבססות על מניעת גישה ושהייה של יונים במקומות אסטרטגיים בעזרת אמצעים פיזיים כמו רשתות, מחטים או דוקרנים, חסמים ומכשולים שונים. מערכות הגנה כאלה, המותקנות על ידי אנשי מקצוע מיומנים בעלי ניסיון וידע בתחום, מהוות נכון להיום את הדרך היעילה, האמינה והאחראית ביותר לפתרון בעיית היונים בטווח הרחוק, תוך התחשבות בסביבה, בבריאות הציבור ובשלומן של היונים עצמן.

לסיכום: ידע והתמחות הם המפתח להצלחה

על מנת להתמודד בהצלחה עם אתגר ההרחקה נדרשת גישה מקצועית ואחראית, שנשענת על ידע מעמיק ועדכני ומבוססת על אסטרטגיות פעולה מוכחות כמו פריסת רשתות יונים. הישענות על מיתוסים עממיים, על פתרונות מאולתרים או על אמצעים פוגעניים וקצרי טווח צפויה להוביל לכישלון ואכזבה, ואף עלולה לגרום נזקים לסביבה, לחברה ולדימוי העצמי של מי שמיישם אותם. לעומת זאת, בחירה בגורם מקצועי ומנוסה שפועל בשיטות עבודה מתקדמות ומדעיות מהווה את הערובה הטובה ביותר להצלחה בהתמודדות עם המטרד המשותף לכולנו. רק בדרך כזו ניתן להחזיר את השקט ואת השלווה לחיי היומיום במרחבים העירוניים בהם אנו חיים ופועלים, לשפר את איכות החיים ואת חוויית השהות במבני המגורים והעסקים, ולהבטיח לעצמנו ולסביבתנו עתיד נקי, בריא ומשגשג יותר – וכל זאת מבלי לפגוע באופן בלתי הכרחי או אכזרי ביצורים החיים לצידנו, גם אם נוכחותם מורגשת לעיתים כמטרד מעיק ובלתי נסבל.

תוכן עניינים
יצירת קשר