עופי יונה - הרחקת יונים

English              dudi-gag@bezeqint.net

 

 

 

עברית  |  
דף הבית >> מחלות ותכונות יונים >> שיטות להרחקת יונים המבוססות על תכונותיהן
 
 יונים

היונה ששבה לתיבת נח עם עלה זית הפכה לסמל השלום.

הזכר והנקבה של היונים דומים בתכונותיהם ודוגרים לסירוגין על הביצים. מכאן סמל האהבה. 
בארץ קיימים שלושה מינים של יונים: יונת הסלעים, יונת הבית והצוצלת.

* יונת הבית - זוהי היונה המטרידה אותנו יותר מכולן. היא צאצא של יונת הסלעים וצאצא של יוני בר וקשה להבחין ביניהן. זאת בעיקר עקב המיזוג וההתרבות ביניהן לאורך השנים.

* יונת הסלעים – מין שכיח ביותר. מצויה במקומות סלעיים. צבעה אפור כחלחל ועל כנפיה פסים שחורים. הצוואר וחלקו העליון של החזה בוהקים  בצבעי ירוק וסגול.

תהליך ההכלאה של יונת הסלעים עם יונת הבית הביא להכחדתה של יונת הסלעים הטהורה בטבע, וכיום ישנם אלפים בודדים של יונה זו לעומת מיליוני יוני הבית.

* צוצלת- מין יונה מסוג תור. צבעו חום בהיר והוא מקנן בעיר. משמיע קולות המיה ייחודיים.

רבייה: זוג יונים מסוגל להשלים 5 מחזורי קינון בשנה. נכפיל זאת ב 2 גוזלים ונקבל 10 יונים חדשות אשר חלקן שורד ועוזר בהגדלת האוכלוסייה ולמעשה מכפיל אותה בעשרות רבות. היונים חיות בצפיפות ולכן כמות הפסולת באזור מגוריהן רבה מאד.

האדם למעשה מביית ומטפח את היונים בכל רחבי העולם, ומספק להן את מירב צרכיהן (לעיתים במודע ולעיתים לא במודע) ולכן אין להן צורך מעשי לנדוד אלא להישאר במקום בו נולדו או גדלו.

היונים נוחתות על משטחי גגות, מרזבים, אדני חלונות, ארגזי רוח, מזגנים, מסתורי כביסה, מעקות וכו'. היונים נוהגות להיכנס לתוך חללים סגורים, ולצפות בשטח מקצוות של בניינים או מבליטות של בניינים.

לאחר צפייה ומחקרים רבים ביונים, התגלתה תכונה ייחודית וחד משמעית ליונים: היונה מעדיפה משטחים צרים ויציבים, וכאשר המשטח רעוע או בלתי יציב היא עוזבת את המקום מיידית. תכונה זו סייעה בכיווני הפיתוח של המוצרים הנכונים להרחקת יונים. המחקרים התבססו על מספר ניסיונות שכללו יצירת והרכבת דוקרנים מחומרים שונים. בתחילה נוסו חודי מתכת הדומים למסמרי 10 (כלומר ארוכים וחסרי גמישות) אך היונים קיננו עליהם.
בהמשך נוסו דוקרני פלסטיק, שהשפעתם דמתה לזו של חודי המתכת הקשיחים, ולאחר זמן מה הם אף התייבשו ונשברו. כאשר נוסו דוקרני נירוסטה גמישים וקפיציים, היונים נרתעו מהמגע עמם והתרחקו מהמקום. לבסוף נוסו גם סלילים קפיציים וחוטים דקים (חוטי רטט) שהתגלו אף הם כיעילים למדי.

המסקנה – המוצרים להרחקת יונים חייבים להיות גמישים, קפיציים ובעלי הישרדות בכל תנאי מזג אויר, לכן רצוי לייצרם מנירוסטה (שיש לה עמידות לאורך שנים וקפיציות מעולה).

המענה לדרישה זו: קפיץ מקפיץ, דוקרנים קפיציים וחוטי רטט.

היונים מעדיפות עמידה על קצוות מבנים וכן פסגות ולכן את המוצרים רצוי להתקין בהיקף של המבנים ובפסגותיהם. היונים אוהבות להסתתר במסתורי כביסה, מחסנים, עליות גג וכו'. הפתרון לבעיה זו הינו חסימה בעזרת רשת יונים.

יונים מקננות הינן טריטוריאליות, כלומר הן רואות עצמן כבעלות שטח משלהן, ולכן תליית דגמי יונים מפלסטיק אמורה להרחיק יונים אחרות.

ליונים כושר לימוד וזיכרון גבוהים מאד והן לא חוזרות ל"מקומות רעים", אך לעומת זאת קשה להטעותן לאורך זמן (עם כל מיני מכשירים חשמליים ובלונים). הרג יונים מותר בארץ אך בדרך כלל אינו מועיל מפני שהנפגעות העיקריות הן היונים החלשות. החזקות מתרבות מהר והמלחמה בהן הופכת לקשה יותר.

מחקרים רבים בעולם הוכיחו שהריגת יונים אינה מקטינה את אוכלוסייתן - נהפוך הוא. הפתרון הנכון והטוב ביותר הוא: מניעת מזון מן היונים וחסימת הגישה שלהן למקום הנחיתה או הלינה.

פירוט של תכונות ויעילות המוצרים השונים ניתן לראות בקטלוג:
מוצרים להרחקת יונים

 

כל הזכויות שייכות לדודי יפרח - דודי את דודי - עופי יונה

 

מונה:הרחקת יונים ביוטיוב
 הרחקת יונים ביוטיוב


הוספה למועדפים |   מפת האתר  |  הפוך לעמוד הבית    |   שלח לחבר   |  כתוב לנו    |                             [חזור למעלה]  

***אספקה והתקנה לכל חלקי הארץ ***

דודי את דודי - ייבוא אספקה והתקנת מוצרים להרחקת יונים    |  |     052-2601863    |     dudi-gag@bezeqint.net  


לייבסיטי - בניית אתרים