opening times
ראשון - חמישי

8:00-20:00

pin 3
כל הארץ

אספקה והתקנה לכל חלקי הארץ

סילוק יונים או הדברת יונים: מה עדיף?

הדברת יונים? לא בבית ספרנו. הפתרון: סילוק יונים

יונים הן מטרד לא קטן, כשהשאלה שבוודאי עולה היא מהי הדרך המומלצת, היעילה וההומנית ביותר להרחיק אותן מאיתנו. בעוד שבמקרה של בעלי חיים אחרים הדברה היא פתרון לגיטימי, במקרה של יונים אנחנו מדברים בעיקר על סילוק יונים, גירוש יונים או הרחקת יונים. במאמר הבא תבינו מדוע ותראו איך עושים את זה נכון.

כל הסיבות לבצע סילוק יונים

כאשר אנו מגלים בבית מזיקים כמו נמלים, עכברים, ג'וקים וכדומה, אנו נזקקים למדביר מקצועי ("משמיד חרקים") ומצפים ממנו שיפתור את הבעיה על ידי הריגת המזיק – כלומר להדביר אותו. זאת משום שלא ניתן לסלק ביעילות מזיקים אלה ללא פעולות הדברה.

השאלה שצריכה להישאל היא האם הדברת יונים היא פתרון לגיטימי להתמודדות עם בעלי הכנף, שבהחלט יכולים לקבל את ההגדרה של מטרד. התשובה הפשוטה והחד משמעית היא לא, כאשר תחת זאת נתייחס לפעולות שתכליתן הרחקת יונים בצורה הומאנית ובטוחה ככל שאפשר. בפעולות של סילוק יונים או גירוש יונים לעומת הדברת יונים איננו מצפים להריגת היונה אלא להרחקתה מהמקום. בניגוד לפעולות ההדברה מול רוב המזיקים, לא קיים חומר כימי או ביולוגי אשר ניתן לפזרו וכתוצאה מכך היונה תמות או תיעלם. אומנם קיימים אנשים שעבודתם נעשית באמצעות ירי ביונים אך הם מעטים מאד ולרוב אינם נותנים פתרון ממשי לבעיית היונים.

מרחיקי יונים משתמשים בשיטות רבות לסילוק יונים והשיטה היחידה המתקרבת בתוצאתה לפעולת הדברת יונים היא לכידה: בלכידת יונים ישנם מקרים רבים שהיונים מתות במלכודת עקב פציעה בניסיון לברוח או עקב התייבשות. כדי להגיע אל המלכודת הלוכד צריך לנסוע עשרות קילומטרים על מנת לשחרר את היונים. חלק מן היונים אינן שורדות במצב זה, ומתות עקב תשישות ורעב.

קיימים מרחיקי יונים אשר אינם משחררים את היונה אלא הורגים אותה. פעולות ההדברה, הירי והלכידה מנוגדות לחלוטין לשיטות הפעולה של עופי יונה. בשאר השיטות הקיימות לגירוש יונים, היונים לא נפגעות אלא פשוט מאד עוברות למקום אחר בסביבה הקרובה.

אלו הן שיטות הפעולה של עופי יונה, המבוססות במידה רבה על מוצרים להרחקת יונים:

  • רשתות יונים הרשת מותקנת כדי למנוע חדירת יונים למבנים או למנוע עמידת יונים על גגות ומרפסות. בדרך כלל היונה לא נפגעת, פרט למקרים חריגים בהם נלכדת יונה ברשת או שנשארים גוזלים בקינם במסתורי כביסה. כיום ניתן למצוא גם רשת יונים שקופה, הנחשבת לפתרון מומלץ יותר מבחינה אסתטית.
  • דוקרנים להרחקת יונים פתרון פשוט ומהיר על ידי הדבקת דוקרני נירוסטה קפיציים על מקומות נחיתה אופייניים למשל: מעקים, יחידות מזגנים חיצוניים, מרזבים, גגות, חלונות גג, גגות רעפים, מרפסות וכו'. בשיטה זו היונים לא נפגעות אלא עוברות למקומות אחרים בסביבה הקרובה בגלל אי הנוחות שהן חשות.
  • קפיץ מקפיץ להרחקת יונים סילוק יונים בעזרת סליל נירוסטה קפיצי המעורר בה תחושת אי נוחות. במקרה זה אין סיכוי שהיונה תיפגע ואפילו לא אדם.
  • חוט רטט שיטה אנגלית להרחקת יונים בעזרת חוט קפיצי דק. כמובן שלא פוגעת ביונה.
  • דחלילים – שיטה מסורתית להבהלה והפחדת יונים. יעילה באופן יחסי וכמובן שלא פוגעת ביונה. תמצאו סוגים שונים של דחלילים שעשויים לסייע להרחיק מאיתנו יונים, ביניהם דחלילי עורבים וינשופים.
  • מכשיר אולטרא סונימכשיר מסוג זה, דוגמת אולטראסטניק, משמיע קולות בלתי נעימים לאוזן היונה. לא תמיד יעיל ולא ידוע אם היונה ניזוקה או לא. אחד
  • כלבים – שיטת פעולה מיוחדת למסלולי המראה ונחיתה. הכוונה היא לכלבים מאומנים, שרצים אחרי יונים בשדות תעופה ומרחיקים אותן מן המסלולים.
  • שוקר חשמלי התקנת מערכת חוטי חשמל סביב מבנים ופסלים, ובמקומות בהם אין אפשרות להתקין פתרונות דוגמת דוקרנים או רשתות. היונה מקבלת מכת חשמל בזרם נמוך, שאינו נעים לה ולכן היא נוטשת.
דוקרנים. מהפתרונות היעילים של סילוק יונים
דוקרנים. מהפתרונות היעילים של סילוק יונים

באתר של אנימלס (לשעבר אנונימוס) תקראו עוד על השיטות היעילות וההומאניות לבצע סילוק יונים.

סיכום

הדברת יונים משמעותה הריגת היונים, ואילו סילוק או גירוש יונים משמעותם הרחקה של היונה מן הזירה, מבלי שמסבים לה נזק. עופי יונה אינה מבצעת הדברת יונים, אלא פועלת על מנת לגרש אותן באמצעות מכלול פתרונות יעילים. מרחיק היונים משתמש בדוקרנים, רשת להרחקת יונים, רשת שקופה, קפיץ מקפיץ, חוט רטט, דחלילים וכו'. מוצרים אלה אינם הורגים יונים אלא גורמים רק תחושת אי נוחות ליונה.

אמצעים ושיטות לגרוש יונים ניתן למצוא בהרחבה באתר עופי יונה – הרחקת יונים

לייעוץ מקצועי ניתן להתקשר לדודי 052-2601863.
*כל הזכויות שייכות לדודי יפרח – דודי את דודי – עופי יונה

תוכן עניינים

יצירת קשר
הנקראים ביותר

הרחקת עטלפים

הרחקת עטלפים בשיטות המתקדמות ביותר שיש אחד השירותים החשובים ביותר שאנחנו מספקים עבורכם הוא הרחקת עטלפים (ושימו לב: לא הדברה שלהם!). למרות שהבעיה שכיחה הרבה

להמשך קריאה »