חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
opening times
ראשון - חמישי

8:00-20:00

pin 3
כל הארץ

אספקה והתקנה לכל חלקי הארץ

הרחקת יונים והתקנת מוצרים להרחקת יונים

הדברת יונים והפתרון ההומאני

יונים הן חלק מהנוף העירוני, בכל רחבי העולם. זה אולי לא מקומן הטבעי, אך זו עובדה שצריך לחיות איתה. אלא שיונים מביאות לא רק שלום ועלים של זית, אלא גם רעש, פסולת ואף סיכונים של חשיפה למחלות שונות. מה עושים? – הדברת יונים? סילוק? הרחקה? על כך בדיוק נרחיב בהמשך.

שתי גישות מובילות: הדברת יונים או הרחקה הומאנית?

לאורך השנים, פיתחו בני האדם מגוון שיטות ורעיונות, להתמודדות עם יונים. בגדול, ניתן לחלק אותן לשתי גישות. האחת, מחפשת פשוט לפגוע ביונה וממש "לחסל" את המטרד, באופן מאוד מילולי, או כפי שאנחנו קוראים לזה היום – הדברת יונים. הגישה השנייה, היא הגישה היותר הומאנית, אשר משתדלת לפתור את האתגר מבלי להזיק ליונים.
חברת "עופי יונה" למשל, איננה מספקת שירותי הדברת יונים באופן שפוגע בהן. במקום ניצול שיטות דוגמת רעל נגד יונים, החברה פועלת לסילוקן מהמקום, בדרכים הומאניות. ניתן להשיג בצורה כזו שתי מטרות: גם להרחיק את היונים מהמקום וגם לא לפגוע בהן. כיצד עושים זאת בפועל?

נוח היה בתיבה. לא אצלנו!

לנוח היו בתיבה יונים. אם הוא היה מתייעץ עם אנשי מקצוע, אולי לא היו.. לא נורא. העיקר שהסוף היה טוב. יש רעיון מרכזי אחד, אשר עומד מאחורי חלק גדול מהפתרונות ההומאניים של הדברת יונים ירוקה: שיהיה להן לא נוח לעמוד שם. "שם", זה כל מקום שבו הן נוהגות לעמוד. כך עושים זאת:

  • דוקרנים – דוקרן יונים הוא מתקן פשוט, אשר מוצב במקום שבו עומדות יונים מדי פעם. זה הוא רצף דוקרנים נגד יונים, אשר לא פוגע ביונים עצמן. עם זאת, הן לא מסוגלות לעמוד במקום שבו יש דוקרנים כאלה, מאחר שהן פשוט נדקרות מהם. אולי יונה יוגית שרגילה לישון על מיטת מסמרים תרגיש שם בנוח. אבל יונה ממוצעת, תוותר ותעבור למקום אחר.
הדברת יונים בשיטות הומניות
דוקרן
  • סליל – עוד פתרון ליונים הוא להתקין סליל מיוחד, שלא נוח להן לעמוד עליו.
  • חוט רטט – באותה גישה, ישנו גם הרעיון הפשוט יותר, של חוט רוטט. הכוונה לחוט מיוחד, אשר נמתח לאורך האזור שבו היונים רגילות לנחות. מחד, הוא יפריע להן לעמוד על המשטח שמעליו הוא מותקן. מאידך, אם יונה תנסה לעמוד על החוט עצמו, היא תרגיש כמו אקרובט שהולך על חבל. הן לא טובות בזה.

כל הפתרונות מסוג זה נועדו כמובן להיות עמידים בתנאי מזג האוויר השונים. חלקם עשויים פלסטיק והדבר תורם למחיר זול ומשתלם. אחרים עשויים נירוסטה (דוקרנים), שהוא חומר עמיד בפני מזג האוויר וחזק יותר מפלסטיק. זה פתרון הומני המיתר את הצורך בשירותי הדברת יונים.

דוקרנים, סליל או חוט רטט?

דוקרנים, סלילים וחוטי רטט, הם מוצרים זולים וגם פופולאריים מאוד. אבל במי מהם כדאי לבחור? התשובה לכך, תלויה בנסיבות. לעתים אין מקום שמתאים למיקום סוג אחד של פתרון או שאין גישה נוחה להתקנתו. בשורה התחתונה, מבחר האפשרויות מבטיח, שתוכלו למצוא תמיד פתרון טוב ומתאים.

אמנם הדברת יונים מחוץ לתחום, אבל רשתות הן פתרון נהדר והומני

גישה הומנית אחרת שמייתרת הדברת יונים, מגיעה דרך רשתות יונים. רשתות אלה מספקות אמצעי פשוט, מהיר וזול יחסית, לסגירת אזור מסוים בפני יונים. כמו כן, הסגירה לא תפריע למעבר אוויר ואור. ישנם פתרונות כמו הסתייעות בשירותי לוכד יונים, אשר ייתכן שתזדקקו להם שוב ושוב. אבל בשונה מכך, שימוש ברשתות מסוג זה הוא סופי למדי. כלומר, אתם מתקינים את הרשת ובזה נגמר הסיפור, לפחות לגבי אותו אזור. זה אולי לא יפה כל כך, אבל לעתים יש צורך בפתרון נגד יונים עבור מקום שבמילא לא רואים. כך שבמקרים כאלה, זה הוא פתרון אידיאלי. במקרים אחרים, ניתן לבחור רשת יונים שקופה – דבר אשר ישפר את המראה שמתקבל אחר ההתקנה.

הדברת יונים ירוקה
רשת

סביבה לא נחמדה

עוד פתרון לבעיית יונים, הוא להפוך את הסביבה שבה הן פועלות ל"לא נחמדה" במיוחד עבורן. גם כאן אין מדובר על הדברת יונים אלא על מכשירים שעושים זאת, בכך שהם מפיקים צלילים מטרידים. האפקטיביות במקרה זה, לא דורשת קו ראייה מצד היונים. אלא הן פשוט נחשפות לרעש המטריד, בכל טווח השידור שלו. עוד אפשרות פופולארית, היא להציב במקום דחליל עורב. יש כאן עניין טריטוריאלי ועורבים ויונים לא מסתדרים טוב באותו מקום. מבין השניים, מי שיעזוב את המקום אלה היונים ולא העורבים, שהם יותר גדולים, אגרסיביים וגם חכמים. לכן, שימוש בדחליל עורב עשוי להיות אפקטיבי והוא רכישה שנשארת שימושית לאורך זמן.

 

הדברת יונים – כמה שיקולי עלות

האם ניתן לתת מענה טוב לצורך להרחיק יונים, באופן שאיננו יקר מדי? כמובן, השאלה מה משתלם עבורכם, היא שאלה סובייקטיבית. אבל יש מבחינה כספית כמה נקודות, אשר משותפות לרוב המקרים:

  • עלות ההתקנה – מבחינת פתרונות הדברת יונים מחיר המוצר הוא רק חלק קטן מהסיפור. ישנה גם עלות התקנתו, אשר עשויה להידרש גם במקומות לא קלים לגישה. אם מדובר בגג רעפים, אז זהו סוג גגות שלא נגיש לאדם הממוצע (ואפילו מסוכן). מסיבה זו ובכלל, מוטב שההתקנה תבוצע באופן מקצועי ולא לבד, אך זה לא בחינם.
  • עמידות לטווח הארוך – היבט נוסף של העלות, מעלה השאלה למשך כמה זמן המוצר יחזיק מעמד ויתפקד כראוי? מול פגעי מזג האוויר, מגבלות החומרים, מגבלות תכנון המוצר עצמו ועוד, הוא עשוי להיות בעל אורך חיים בינוני או קצר. מוצר זול בתחום של הדברת יונים בהחלט עשוי להתפרק עם הזמן ובכך, כמו שאומרים, הזול יעלה ביוקר.
  • מה זה חוסך לכם? – צידו השני של המטבע, הוא בכך שהשקעה במוצרים כאלה חוסכת לכם הוצאות אחרות. רבים לא מודעים לכך ובמחשבה ראשונה, עשויים לחשוב שנוכחות יונים היא רק מטרד אסתטי ואולי בריאותי. גם מבחינה אסתטית וגם מבחינה בריאותית, סביר שתרצו לנקות את לשלשת היונים והדבר עשוי לדרוש לא מעט כסף וזמן. כמו כן, הלשלשת מזיקה לחלקי מתכת, דבר שמתבטא בנזקים למרזבים ולמכוניות. החלפת מרזבים היא עניין יקר וכך גם פחחות רכב. בריאותכם היא בוודאי דבר יקר ומשתלם שלא לסכן אותה.
  • האילוצים בשטח – לא כל פתרון מרחיק יונים בכל מצב. אלא צריך לדעת להתאים את הפתרון הטוב ביותר, לנסיבות שקיימות אצלכם. לכן, אם מחפשים באמת את הפתרון הטוב ביותר, זה לא תמיד יהיה הפתרון הזול ביותר.

המסקנה המעשית מבחינה כספית, היא שחשוב לפנות למומחים, כך שתבינו (בעזרתם) באמת את מה שאתם עושים ותבחרו היטב. כמו כן, משתלם להשקיע את הזמן בהתאמת הפתרון המתאים לכם ביותר ובמידת הצורך לבצע ניסיונות שונים. התוצאה, תהיה שבסך הכל תבצעו כמה שפחות רכישות והתקנות והם יחזיקו מעמד לאורך כמה שיותר זמן.

 

הרחבת הפתרון המבני

כפי שראיתם, המשותף לחלק ניכר מהאמצעים האלה הוא שהם מוסיפים למבנה קיים דבר מה שפותר את המטרד. כלומר, מבוצע כאן שינוי קל במבנה. אפשרות מעט יוצאת דופן, היא לשנות את המבנה באופן קבוע ויותר נרחב. הדבר עשוי להתבצע בשני אופנים לפחות. אופן אחד, הוא באמצעות ביטול חלקים במבנה, שהיונים נוהגות להתמקם עליהם. נאמר שיש לאורך קיר חיצוני, מדף ארוך שעליו נהגתם להניח עציצים. עם הזמן הוזנחו העציצים והתרבו היונים. אם מתאים לכם להסיר את המדף, הרי שפתרתם את העניין בבת אחת. כמובן, היונים עשויות בעקבות זאת למצוא להן מקום אחר במבנה, אשר יהיה מעכשיו מקום המפגש הקבוע שלהן.

גישה נוספת של שינוי מבני, היא להפוך חלק שנוח ליונים, לכזה שלא מאפשר להן לעמוד עליו. למשל, אם יש לכם שלט פרסום גדול בחזית העסק, אשר ממוקם על בליטה דומה בקיר ויונים מתמקמות מאחוריו ומצדדיו. סגירה מהצדדים ואולי גם מלמעלה, תמנע מהן להתמקם שם. כיוונים כאלה אפשריים תיאורטית, אם כי הם לא תמיד פשוטים, מהירים או קלים לביצוע. גם כאן אין מדובר בפעולות הדברת יונים כי אם בדרכים הומניות לסילוקן, ללא הסבת נזק ליונים עצמן. למידע על אודות פתרונות הומניים לבעיית היונים, קראו את המאמר הבא (באנגלית): What to do about pigeons, מאת Humanesociety.org, האגודה ההומניטרית בארצות הברית.

לייעוץ מקצועי ולמידע נוסף אתם מוזמנים להתקשר אל המומחים שלנו ב"עופי יונה" ונשמח לסייע לכם להיפטר מהמטרד אחת ולתמיד, כמו הרחקת עטלפים. בטלפון: 052-2601863 או דרך האתר או בעמוד הפייסבוק.

 

שאלות ותשובות בנושא הדברת יונים

מעבר למוצרים שהזכרנו, שהם נפוצים במיוחד בתחום הדברת יונים והרחקתן, יש עוד פתרונות משלימים מסוגים שונים. בדומה לפסלים של עורבים, ניתן להתקין גם פסלים של יונים! גם במקרה זה, הרעיון מתבסס על עובדת היות היונים חיות טריטוריאליות. אם כבר יש במקום יונה (מפלסטיק), יונים אחרות שבוחנות את המקום יתרחקו ממנו. זאת כמובן, במידה והם אכן משתכנעות שמדובר ביונה אמיתית. אם תרכשו דגם איכותי, שנראה לכם כמו יונה אמיתית גם מקרוב, הוא יראה כך גם ליונים שבסביבה. סוג נוסף של מוצרים שחשוב להכיר, הם פתרונות למצבים מיוחדים. למשל מחסום ציפורים עבור גגות אסבסט ורעפי פורטוגז. גגות כאלה, כוללים בשולי הגג פתחים, אשר נוחים מאוד להתמקמות עבור יונים. המחסומים סוגרים אותם.
פלסטיק הוא חומר נפוץ למדי בתחום של הדברת יונים והרחקתן, מאחר שהוא זול מאוד וזמין בכל מקום. פח מגלוון מספק אלטרנטיבה שהיא כבר חזקה יותר, אם כי לא גמישה. נחושת היא מתכת יקרה יחסית, אך יש כמה מוצרי הרחקת יונים שמבוססים גם עליה. נירוסטה מוכיחה עצמה כסוג החומר, אשר מספק את שילוב התכונות הטוב ביותר. היא חזקה ומחזיקה מעמד לאורך שנים. כפי ששמה מרמז, היא גם לא מחלידה. מחירה לא יקר מדי. מבחינת תפקודה במוצר הרחקת יונים, יש לה גמישות אשר מפריעה ליונים לעמוד. בשורה התחתונה, הנחושת פשוט מושלמת לביצוע המשימה וזהו החומר שחשוב ביותר להכיר בהקשר זה.
ישנו מוצר שמרחיק יונים, באמצעות "חישמול" המשטח שעליו לא רוצים שהם ינחתו. מוצרים אלה מכונים לרוב בשם "פס חשמלי להרחקת יונים". הזרם החשמלי שאליו היונים נחשפות בצורה כזו, חזק מספיק בכדי להיות לא נעים עבורן, אך גם חלש מספיק בכדי שלא להזיק להן. מדובר במערכת אשר כוללת במבט על, מקור מתח ופסים מוליכים להדבקה. הפסים כמובן עמידים לתנאי מזג האוויר ולאורך זמן. מבחינת אפקטיביות, זהו פתרון מהשורה הראשונה. יונה שמנסה לנחות שם תעזוב את המקום מייד. הן גם לומדות וזוכרות שלא לנסות שוב. מצד שני, זהו מוצר מורכב ויקר יותר, ביחס לרוב הפתרונות האחרים ולכן פחות פופולארי.
תוכן עניינים
יצירת קשר