opening times
ראשון - חמישי

8:00-20:00

pin 3
כל הארץ

אספקה והתקנה לכל חלקי הארץ

הדברת יונים והפתרון ההומאני

יונים הן חלק מהנוף העירוני, בכל רחבי העולם. זה אולי לא מקומן הטבעי, אך זו עובדה שצריך לחיות איתה. אלא שיונים מביאות לא רק שלום ועלים של זית, אלא גם רעש, פסולת ואף סיכונים של חשיפה למחלות שונות. מה עושים? – הדברת יונים? סילוק? הרחקה? על כך בדיוק נרחיב בהמשך.

שתי גישות מובילות: הדברת יונים או הרחקה הומאנית?

לאורך השנים, פיתחו בני האדם מגוון שיטות ורעיונות, להתמודדות עם יונים. בגדול, ניתן לחלק אותן לשתי גישות. האחת, מחפשת פשוט לפגוע ביונה וממש "לחסל" את המטרד, באופן מאוד מילולי, או כפי שאנחנו קוראים לזה היום – הדברת יונים. הגישה השנייה, היא הגישה היותר הומאנית, אשר משתדלת לפתור את האתגר מבלי להזיק ליונים.
חברת "עופי יונה" למשל, איננה מספקת שירותי הדברת יונים באופן שפוגע בהן. במקום ניצול שיטות דוגמת רעל נגד יונים, החברה פועלת לסילוקן מהמקום, בדרכים הומאניות. ניתן להשיג בצורה כזו שתי מטרות: גם להרחיק את היונים מהמקום וגם לא לפגוע בהן. כיצד עושים זאת בפועל?

נוח היה בתיבה. לא אצלנו!

לנוח היו בתיבה יונים. אם הוא היה מתייעץ עם אנשי מקצוע, אולי לא היו.. לא נורא. העיקר שהסוף היה טוב. יש רעיון מרכזי אחד, אשר עומד מאחורי חלק גדול מהפתרונות ההומאניים של הדברת יונים ירוקה: שיהיה להן לא נוח לעמוד שם. "שם", זה כל מקום שבו הן נוהגות לעמוד. כך עושים זאת:

  • דוקרנים – דוקרן יונים הוא מתקן פשוט, אשר מוצב במקום שבו עומדות יונים מדי פעם. זה הוא רצף דוקרנים נגד יונים, אשר לא פוגע ביונים עצמן. עם זאת, הן לא מסוגלות לעמוד במקום שבו יש דוקרנים כאלה, מאחר שהן פשוט נדקרות מהם. אולי יונה יוגית שרגילה לישון על מיטת מסמרים תרגיש שם בנוח. אבל יונה ממוצעת, תוותר ותעבור למקום אחר.
הדברת יונים בשיטות הומניות
דוקרן
  • סליל – עוד פתרון ליונים הוא להתקין סליל מיוחד, שלא נוח להן לעמוד עליו.
  • חוט רטט – באותה גישה, ישנו גם הרעיון הפשוט יותר, של חוט רוטט. הכוונה לחוט מיוחד, אשר נמתח לאורך האזור שבו היונים רגילות לנחות. מחד, הוא יפריע להן לעמוד על המשטח שמעליו הוא מותקן. מאידך, אם יונה תנסה לעמוד על החוט עצמו, היא תרגיש כמו אקרובט שהולך על חבל. הן לא טובות בזה.

 

כל הפתרונות מסוג זה נועדו כמובן להיות עמידים בתנאי מזג האוויר השונים. חלקם עשויים פלסטיק והדבר תורם למחיר זול ומשתלם. אחרים עשויים נירוסטה (דוקרנים), שהוא חומר עמיד בפני מזג האוויר וחזק יותר מפלסטיק. זה פתרון הומני המיתר את הצורך בשירותי הדברת יונים.

דוקרנים, סליל או חוט רטט?

דוקרנים, סלילים וחוטי רטט, הם מוצרים זולים וגם פופולאריים מאוד. אבל במי מהם כדאי לבחור? התשובה לכך, תלויה בנסיבות. לעתים אין מקום שמתאים למיקום סוג אחד של פתרון או שאין גישה נוחה להתקנתו. בשורה התחתונה, מבחר האפשרויות מבטיח, שתוכלו למצוא תמיד פתרון טוב ומתאים.

אמנם הדברת יונים מחוץ לתחום, אבל רשתות הן פתרון נהדר והומני

גישה הומנית אחרת שמייתרת הדברת יונים, מגיעה דרך רשתות יונים. רשתות אלה מספקות אמצעי פשוט, מהיר וזול יחסית, לסגירת אזור מסוים בפני יונים. כמו כן, הסגירה לא תפריע למעבר אוויר ואור. ישנם פתרונות כמו הסתייעות בשירותי לוכד יונים, אשר ייתכן שתזדקקו להם שוב ושוב. אבל בשונה מכך, שימוש ברשתות מסוג זה הוא סופי למדי. כלומר, אתם מתקינים את הרשת ובזה נגמר הסיפור, לפחות לגבי אותו אזור. זה אולי לא יפה כל כך, אבל לעתים יש צורך בפתרון נגד יונים עבור מקום שבמילא לא רואים. כך שבמקרים כאלה, זה הוא פתרון אידיאלי. במקרים אחרים, ניתן לבחור רשת יונים שקופה – דבר אשר ישפר את המראה שמתקבל אחר ההתקנה.

הדברת יונים ירוקה
רשת

סביבה לא נחמדה

עוד פתרון לבעיית יונים, הוא להפוך את הסביבה שבה הן פועלות ל"לא נחמדה" במיוחד עבורן. גם כאן אין מדובר על הדברת יונים אלא על מכשירים שעושים זאת, בכך שהם מפיקים צלילים מטרידים. האפקטיביות במקרה זה, לא דורשת קו ראייה מצד היונים. אלא הן פשוט נחשפות לרעש המטריד, בכל טווח השידור שלו. עוד אפשרות פופולארית, היא להציב במקום דחליל עורב. יש כאן עניין טריטוריאלי ועורבים ויונים לא מסתדרים טוב באותו מקום. מבין השניים, מי שיעזוב את המקום אלה היונים ולא העורבים, שהם יותר גדולים, אגרסיביים וגם חכמים. לכן, שימוש בדחליל עורב עשוי להיות אפקטיבי והוא רכישה שנשארת שימושית לאורך זמן.

הרחבת הפתרון המבני

כפי שראיתם, המשותף לחלק ניכר מהאמצעים האלה הוא שהם מוסיפים למבנה קיים דבר מה שפותר את המטרד. כלומר, מבוצע כאן שינוי קל במבנה. אפשרות מעט יוצאת דופן, היא לשנות את המבנה באופן קבוע ויותר נרחב. הדבר עשוי להתבצע בשני אופנים לפחות. אופן אחד, הוא באמצעות ביטול חלקים במבנה, שהיונים נוהגות להתמקם עליהם. נאמר שיש לאורך קיר חיצוני, מדף ארוך שעליו נהגתם להניח עציצים. עם הזמן הוזנחו העציצים והתרבו היונים. אם מתאים לכם להסיר את המדף, הרי שפתרתם את העניין בבת אחת. כמובן, היונים עשויות בעקבות זאת למצוא להן מקום אחר במבנה, אשר יהיה מעכשיו מקום המפגש הקבוע שלהן.

גישה נוספת של שינוי מבני, היא להפוך חלק שנוח ליונים, לכזה שלא מאפשר להן לעמוד עליו. למשל, אם יש לכם שלט פרסום גדול בחזית העסק, אשר ממוקם על בליטה דומה בקיר ויונים מתמקמות מאחוריו ומצדדיו. סגירה מהצדדים ואולי גם מלמעלה, תמנע מהן להתמקם שם. כיוונים כאלה אפשריים תיאורטית, אם כי הם לא תמיד פשוטים, מהירים או קלים לביצוע. גם כאן אין מדובר בפעולות הדברת יונים כי אם בדרכים הומניות לסילוקן, ללא הסבת נזק ליונים עצמן. למידע על אודות פתרונות הומניים לבעיית היונים, קראו את המאמר הבא (באנגלית): What to do about pigeons, מאת Humanesociety.org, האגודה ההומניטרית בארצות הברית.

לייעוץ מקצועי ולמידע נוסף אתם מוזמנים להתקשר אל המומחים שלנו ב"עופי יונה" ונשמח לסייע לכם להיפטר מהמטרד אחת ולתמיד

בטלפון: 052-2601863 או דרך האתר או בעמוד הפייסבוק.

 

תוכן עניינים
יצירת קשר
הנקראים ביותר